اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

نکات امتیاز آور نوازندگی

+1

lang-lang

یک نوازندۀ خوب چه نکاتی را باید رعایت کند ؟

وزن خوانی : یکی از تمرینات مفید در فراگیری یک آهنگ میباشد. در این تمرین فراگیرنده به منظور درک یا برای به خاطر سپردن وزن آهنگ، پیش از اجرا ، معمولا با دست راست خود حرکت هایی انجام میدهد ” یکی از کارهایی که هر رهبر ارکستر به آن مبادرت می کند، تکان دادن هر دو دست به قصد القای وزن آهنگ به نوازندگان یا سرایندگان است”

پیوستگی در اجرا : به نوعی از اجرا که با ریتم و تمپویی مشخص شروع شود و بدون از ریتم افتادن یا تند و کند شدن موسیقی به پایان برسد. ناگفته پیداست ، در برخی از قطعات موسیقی حالاتی را آهنگساز اعمال می کند که به نوعی ریتم کند یا تند می شود و دوباره به سرعت استاندارد خود بر میگردد که به اختصار از اصطلاحات مترونوم استفاده میشود ، به عنوان مثال :

(Rallentando (RALL : به تدریج از سرعت کاستن

Allegretto : سرعتی سریعتر از مدراتو و کند تر از آلگرو/ زنده و سرخوش

Prestissimo :  تا حد امکان سرعت را تند کنید

ریتم و تمپو : توالی ضربه‌های آهنگ که برای موزون کردن نوای موسیقی به کار می‌رود را ریتم می گویند. به عبارت دیگر تکرار پی‌درپی یک حرکت پایدار در زمان مشخص را در موسیقی وزن یا ریتم می‌نامند. ریتم و تمپو معیاری از سرعت اجرای قطعه‌های موسیقی هستند. ضرب اهمیت زیادی در اجرای موسیقی دارد و بر احساس تأثیر می‌گذارد. نوازندگان، به ویژه نوآموزان، دستگاهی به نام مترونوم را برای نگه ‌داشتن ریتم قطعه بکار می‌برند.

تکنیک : تکنیک در موسیقی شامل موارد بسیاری میباشد که همگی در کنار هم تعریفی کامل از آن را میدهند. ” داینامیک _ بداهه نوازی _ سونوریته _ موزیکالیته و و و ” همگی در کنار هم تکنیک نوازندگی را نشان میدهند. لازم به ذکر است هر سازی نسبت به اجرای آن ، تکنیک های مختص به خود را دارد . به عنوان مثال : گیتار بیس تکنیکی دارد به اسم اسلپ یا ضربه روی سیم با انگشت شصت یا در ویولن تکنیکی به اسم اسپیکاتو ” حالت پرواز آرشه ” یا گیتار فلامنکو تکنیکی به اسم آپاگادو ” ضربه با کف دست بر روی تمامی سیم ها ” را دارند.

سونوریته : مهم ترین عاملی که به کیفیت نوازندگی کمک میکند ، شامل رنگ صدا و طنین ساز ، ایجاد رنگ های صدایی مختلف بر روی ساز توسط نوازنده ، کیفیت صدایی ساز ، کوک دقیق و گوشنواز ساز و کلا هر عملی که باعث بالا بردن کیفیت صدادهی در اجرا شود را سونوریته گویند.

اِکول : ” استایل نوازندگی ” مقوله‌ اکول یعنی طرز صحیح قرار گرفتن پشت ساز و به‌کار بردن عضلات صحیح موثر و پوزیشین های درست در نوازندگی است.

نگارش و گرداورنده : مجتبی قربانی

+1

درباره ی مدیر سایت

امید که تمامی مطالب این سایت مورد پسند شما بازدید کنندۀ محترم قرار گرفته باشد. || در صورت پیشنهاد و یا انتقاد از بخش تماس با ما پیام خود را بفرستید. || اینستاگرام مدیر سایت @Mojtaba.Bass || تلگرام مدیر سایت @Mojtaba_bass1

مطلب پیشنهادی

پرورش شنوایی

0 هدف پرورش شنوایی به معنی پرورش تجسم موسیقایی است و در نتیجه دارای بنیادهای …

موسیقی کودک

+1   وقتی موسیقی با زندگی مان ارتباط تنگاتنگ دارد و نقش مهمی در رشد …

دیدگاهتان را بنویسید