اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

احمد قربانی

Ahmad Ghorbani

احمد قربانی نوازنده سازهای کوبه ای ( تنبک – دف – نقاره – دایره – تومبا و بنیگو بانگو ) از رشت مرکز استان گیلان ، در روز ۲۳ شهریور ماه ۱۳۳۷ در خانواده ای هنرمند و هنر دوست متولد شد. از سال ۱۳۴۴ در سن هفت سالگی ، تنبک را نزد پدر کسب فیض نمود و از آنجائیکه پدر ایشان آشنائی زیادی با سازهایی چون تنبک ، آکاردئون و ویلن داشتند مشوق خوبی برای ادامه ساز تنبک بودند و از این راه توانست تا حدودی با فنون این ساز دست یابد.

وی در سال ۱۳۵۲ با استاد غلامرضا امانی این فرهیخته موسیقی گیلان آشنا شد که در پیشرفت تنبک نوازی حق به سزایی نسبت به اینجانب دارند. در سال ۱۳۵۴ توسط شاعر بزرگ و محبوب گیلان زنده یاد شیون فومنی که جا دارد یاد و خاطره اش را گرامی بداریم به عضویت ارکستر بزرگ ۱۸ نفره فرهنگ و هنر به رهبری استاد نادر دلجو معرفی شد که همکاری با این گروه تا سال ۱۳۵۷ تداوم داشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۱۳۵۹ بار دیگر همکاری با گروه موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به خوانندگی زنده یاد سید علی زیباکناری را آغاز نمود.

از سال ۱۳۶۲ همکاری با صدا و سیمای مرکز گیلان را مجددا آغاز کرد که پیشرفتی در حاصل کارشان ایجاد شد و در این راستا با آقای حاج اکبر کنعانی نوازنده سنتور و آهنگساز آشنا شدند ، در حدود ۸۰ درصد آهنگهایی که در این رسانه مردمی ضبط و پخش می شود همکاری لازم و مستمری را داشتند. از سال ۱۳۶۷ به همت هنرمند ارجمند و دوست گرامی جناب آقای غلامرضا ورعی استاد نی دعوت و تشویق به تدریس تنبک و دف در اداره کل امور تربیتی استان شدند در همان سال کلاس دف و تنبک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر آموزشگاه های معتبر موسیقی همچون : صبا – نوا – باربد – سروش – توحید و زیبا کناری در شهرستان رشت و آموزشگاه های موسیقی درویش خان و حنانه در شهرستان بندر انزلی و موسسه هنری فجر در شهرستان صومعه سرا به عهده او واگذار شد. نا گفته نماند کتاب آموزش تنبک زنده یاد استاد حسین تهرانی را نزد جناب آقای محمد صدفی که ایشان از تنبک نوازان بنام برنامه گلهای رادیو ایران بودند به اتمام رساندند.

در سال ۱۳۷۲ هم نزد استاد کامبیز گنجه ای تنبک نواز مطرح ایران کتاب زنده یاد امیر ناصر افتتاح را به پایان رساند.

توضیح اینکه در یازدهم اسفند ماه ۱۳۷۹ با عنایت آموزشگاه موسیقی زیبا کناری و با زحمات بی شائبه آقای امیر زیبا کناری توانستند بزرگترین کنسرت آموزشی دف و تنبک را توسط هنر جویانشان به روی صحنه بیاورند و از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۹ هر ساله همین کنسرت آموزشی در بندر انزلی از طرف آموزشگاه های موسیقی درویش خان و حنانه هم برگزار می شد و نهایتا در سال ۱۳۸۰ توانست از شورای عالی نظارت بر آموزشگاه های آزاد هنری کشور و با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان ، مجوز رسمی این شورا را از لحاظ آموزشگاه موسیقی بگیرند و در حال حاضر مدیر و مسئول آموزشگاه موسیقی آونگ در رشت می باشد.

در مصاحبه ای که با ایشان شد از استادان نام دار و مطرح گیلان زمین همچون : داریوش علیزاده ، غلامرضا امانی ، فریدون  پور رضا ، ناصر مسعودی ، منوچهر ویسانلو که در این راه هنری مشوق اینشان بودند کمال تشکر را داشتند و از همه این عزیزان قدردانی نمودند.

کل فعالیت های موسیقی احمد قربانی از سال ۱۳۵۴ با گروه های مختلف

 

 1. ارکستر بزرگ فرهنگ و هنر ۱۳۵۴ به رهبری استاد نادر دلجو
 2. گروه موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به سرپرستی زنده یاد سید علی زیبا کناری
 3. گروه موسیقی عشاق گیلان به سرپرستی زنده یاد عبدالله ملت پرست
 4. گروه موسیقی گیل چاووشان به سرپرستی استاد منوچهر ویسانلو و به خوانندگی استاد فریدون پور رضا
 5. گروه موسیقی روح انگیز به سرپرستی استاد محمد رنجبر
 6. گروه موسیقی رشت آوا به سرپرستی زنده یاد کاظم رمضانی
 7. گروه موسیقی گیل آوا به سرپرستی آقای علی بابا شکوری
 8. گروه موسیقی نوا به سرپرستی آقای مهران خداپرست
 9. گروه موسیقی زیبا به سرپرستی آقای سید امیر زیبا کناری
 10. گروه موسیقی صدا و سیمای مرکز گیلان به سرپرستی حاج اکبر کنعانی
 11. گروه موسیقی فرهنگیان به سرپرستی استاد غلامرضا امانی
 12. گروه موسیقی خاوران به سرپرستی آقای بهزاد صادق زاده
 13. گروه موسیقی ماه و مهجور به سرپرستی آقای آرش عشقی
 14. گروه موسیقی عذر خواه به سرپرستی استاد فرهاد پور رضا
 15. برون مرزی – اجرای برنامه موسیقی محلی و سنتی در کشور قزاقستان به سرپرستی استاد ورعی شهریور ۱۳۸۵
 16. برون مرزی – اجرای برنامه موسیقی محلی و سنتی در کشور هنگ کنگ به سرپرستی استاد ورعی بهمن ۱۳۸۶

 

در خاتمه ادامه دادند : گرامی می داریم یاد و خاطره همه عزیزانی که از آنها آموخته و هنوز می آموزیم.

امیدوارم که با گذشت بیش از چهار دهه از فعالیت های هنری در عرصه موسیقی ، خدمت ناچیزی برای موسیقی ایران و گیلان بعمل آورده باشم. با آرزوی موفقیت روز افزون و تداوم همه هنرمندانی که در فعالیت های فرهنگی و هنری ، در پربارتر ساختن فرهنگ موسیقی ایران می کوشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید