اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

درباره ساز تنبک بیشتر بدانیم ” قسمت اول “

+3

tonbak

تنبک : این واژه از دو قسمت تُم یا تُن TOM و بک BAK تشکیل شده و صدای امروزی این ساز برگردان صوتی از این دو بخش را به گوش می رساند. نام این ساز به عنوان دُمبلَک DOMBALAK  از رساله پهلوی ” خسرو کواتان و رندک خوش آرزو ” در دوره ساسانی دیده می شود.

پروفسور مهدی فروغ می نویسد ” قدیمی ترین اثر و نشانه هایی که از آلات ضربی کشورهای خاورمیانه در دست است، نقش هایی است که در خرابه های کشور باستانی آشور یافت می شود. در این نقش ها در بین دست های نوازندگان سازهای مختلف ، یک نفر نوازندۀ دایره دیده می شود، دو نوع دیگر از سازهای ضربی را می توان یافت که یکی کوچک و شبیه طبل است و دیگری بزرگتر و شبیه تنبک های سفالی است.

Paint

گروهی از زنان ایرانی در حال اجرای موسقی، نقاشی از آثار دوره صفوی در اصفهان

در دورۀ ساسانی ، سازهای ضربی از قبیل دنبک ، معمول بوده که عینا شبیه تنبک امروزی ما بوده است. نام این ساز به صورت های مختلف از جمله : دُمبل DOMBEL  – دُنبال DONBAL – تُنبَک TONBAK به زبان پهلوی – دُنبَک DONBAK – تُمبَک TOMBAK و تَنبوک TANBOK ضبط شده است.

آلات ایفایی که امروزه آنها را با نام آلات ضربی می شناسیم ، به تمامی سازهایی اطلاق میشده که از ضربه زدن با دست یا با قطعه های چوبی به صدا در می آمده و تعداد آنها زیاد است : طبل الهوایل ، طبل المرکب ، طبل المخنص ، دهل ، زنگ ، جرس ، فنجان ساز ، طاس ، چغانه ، دمامه ، نقاره ، تنبک و … ، این آلات ضربی هم از لحاظ شکل و هم از لحاظ کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند. یکی رزمی ، مثل : طبل و دوم بَزمی مثل : دف و تنبک.

tonbak felezi

تنبک مسی با روکش طلا – مربوط به قرن ۱۹ ترکیه ، عثمانی

1

2

تنبک از آلات ضربی است که روی کاسه آن پوست کشیده شده و با دو دست نواخته می شود ، جنس تنبک از چوب است و گه گاه از فلز نیز برای ساخت آن استفاده می شود. سابقۀ تنبک در مورد موسیقی ایرانی بسیار کهن و قدیمی است ، تنبک همیشه به عنوان ساز همنواز ” همراه ساز یا ارکستر ” مطرح بوده ولی در سی سال گذشته به عنوان ساز تکنواز مطرح شده شده است.

تنبک از دهانۀ بزرگ ، نفیر/گلویی ، تنه و دهانه کوچک تشکیل شده که روی دهانه بزرگ پوست کشیده می شود و دهانه کوچک باز است .

ادامه دارد …

سعید هدهدی – مدرس و نوازندۀ تنبک

+3

درباره ی مدیر سایت

امید که تمامی مطالب این سایت مورد پسند شما بازدید کنندۀ محترم قرار گرفته باشد. || در صورت پیشنهاد و یا انتقاد از بخش تماس با ما پیام خود را بفرستید. || اینستاگرام مدیر سایت @Mojtaba.Bass || تلگرام مدیر سایت @Mojtaba_bass1

مطلب پیشنهادی

چرا فالش می خوانیم ؟

+1   چرا فالش می خوانیم؟  یک خواننده به دلایل مختلفی ممکن است نتواند یک …

پرورش شنوایی

0 هدف پرورش شنوایی به معنی پرورش تجسم موسیقایی است و در نتیجه دارای بنیادهای …

دیدگاهتان را بنویسید