اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

شاه سازی به نام ویلن ” بخش ۱ “

+1

مختصری دربارۀ شاه سازی به نام ویلن

 

Violin (1)

 

نام ویلن ” ویولن ” در زبان فارسی به هرگونه ای که نوشته شود اشتباه خواهد بود، مگر به واژه فرانسۀ آن که نزدیک ترین فن بیان را به زبان فارسی دارد. در زبان فرانسه VIOLON نوشته و خوانده می شود که به ما نزدیکترین است در زبان ایتالیایی VIOLINO در آلمانی VIOLINE GEIGE  و انگلیسی VIOLIN که مشاهده می کنید.

همانطور که گفته شد ویلن VIOLON که ما می گوییم به فرانسه شباهت بیشتری دارد !

در میان آلات زهی مغرب زمین ، مهمترین ساز شناخته شده ویلن است که صدای آن توسط آرشه یا BOW و گاه بوسیلۀ انگشتان دست راست بعنوان ” پیزیکاتو ” شنیده می شود.

پیدایش این ساز در تاریخچۀ سازشناسی به حدود ۱۶۰۰ میلادی منسوب است. این ساز در قرن ۱۷ میلادی به جای ویول ” ریشۀ واژۀ ویلن مورد استفاده قرار گرفت ” .

Violin (2)

 

این ساز در اصل یک ساز ایتالیایی است که از زمان پیدایش آن ، پیوسته مورد توجه تمام جهان قرار داشته خاصه در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی که استادان فن ساز سازی، ساختن آن را به کمال رسانیده بودند که هنوز سازهای دوران مدرن امروز نیز با آن سازهای دوران کلاسیک مقایسه می شوند.

بزرگترین و بهترین سازندگان ویلن عبارت بودند از : آندره آ ANDREA ، گوآرنری GOARNERY و استرادیواریوس STRADIVARIUS ، که در تکامل این ساز نقش عمده ای داشتند.

 

Violin (5)

 

برخی نوشته از این ساز به دستور لئوناردو داوینچی و بر اساس معلومات و اطلاعات این استاد بزرگ ایتالیایی و توسط لوت ساز جوان و فقیری به نام : پی یترو داردلی PIETRO DARDELY ، ساخته شده است و برخی تاریخ نویسان اولین ویلن را به گاسپاردو داسالو GASPARDO DASALO ، در بین سال های ۱۵۴۰ تا ۱۶۰۹ میلادی در شهر موناکو نسبت داده اند و برخی ماخذۀ دیگر این ساز را شرقی و از خانوادۀ رباب یا ربک REBEC  دانسته اند که پس از جنگ های صلیبی به اروپا رفته و بعدها به ویول و ویلن تغییر نام داده است.

ویلن از اواخر دورۀ قاجار در ایران جای خود را باز نمود و از طرف کمانچه نوازان بخاطر مقدورات اجرایی بسیار بالای این ساز و طنین و زنگ آن مورد توجه قرار گرفت و بعد ها سازندگان این ساز هم ظهور یافتند که استاد قنبری مهر از شاخص ترین آنان می باشد.

ویلن با وسعتی که کمی بیش از چهار هنگام یا اکتاو از این اجزاء تشکیل شده است را : قسمت تنه ، که شامل جعبه ساز ، صفحۀ رو که از چوب کاج جنگلی است و صفحۀ پشت که از چوب افرا می باشد و کلاف های کناری ، دسته ، سردستۀ حلزونی شکل، شیطانک ، گریف ، گوشی های چهارگانه که سردسته و دسته از جنس چوب افرا ، و گریف و شیطانک و گوشی ها از چوب آبنوس ساخته می شود.

Violin (3)

 

لازم به ذکر است که شیطانک در اصل باید از عاج ساخته شود! در روی صفحه خرک قرار می گیرد، سیم گیر که در اصل باید از جنس آبنوس باشد و زیر چانه ای که آنهم از آبنوس است ، در صفحۀ روی ویلن حرف f لاتین کنده می شود که در دو طرف خرک قرار دارند و در کنارۀ صفحۀ رویی ، ۲ خط از چوب آبنوس کاشته می شود، در کلاف جلوی ویلن دکمه ای از آبنوس قرار دارد که سیم گیر به آن انداخته می شود.

Violin (4)

 

ویلن دارای ۲ پل هارمونی می باشد که یکی زیر پایه راست خرک در درون جعبه و دیگری چسبیده به جعبه در صفحۀ روی ویلن از زیر تا ابتدای خرک می رسد.

چهار سیم ویلن در اصل از زه ” روذۀ گوسفند ” ساخته می شده است و حال از فولاد!

نکات بیشتر و ریزتر را به امید خدا در مقالات بعدی به نظر شما عزیزان و به همین نام ” شاه سازی به نام ویلن بخش دو ” به عرض می رسانیم.

امید که گفتار کوتاه مفید فایده باشد.

شهیاد شهریاری – مدرس ویلن

+1

درباره ی مدیر سایت

امید که تمامی مطالب این سایت مورد پسند شما بازدید کنندۀ محترم قرار گرفته باشد. || در صورت پیشنهاد و یا انتقاد از بخش تماس با ما پیام خود را بفرستید. || اینستاگرام مدیر سایت @Mojtaba.Bass || تلگرام مدیر سایت @Mojtaba_bass1

مطلب پیشنهادی

چرا فالش می خوانیم ؟

+1   چرا فالش می خوانیم؟  یک خواننده به دلایل مختلفی ممکن است نتواند یک …

پرورش شنوایی

0 هدف پرورش شنوایی به معنی پرورش تجسم موسیقایی است و در نتیجه دارای بنیادهای …

دیدگاهتان را بنویسید